Image default
DünyaManşet

BM’den Gazze açıklaması: “Bir sefalet girdabı var”

Birleşmiş Milletler Koordinatörü Sigrid Kaag, “Gazze’de sadece insani kriz yok, aynı zamanda bir sefalet girdabı var.” dedi.

BM’den Gazze açıklaması: “Bir sefalet girdabı var”

Birleşmiş Milletler (BM) Gazze Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü Sigrid Kaag, BM Güvenlik Konseyi üyelerini Gazze’deki insani yardım operasyonlarına ilişkin bilgilendirdi.

7 Ekim’in ardından Gazze’deki sivillerin “uçuruma itildiğini” ifade eden Kaag, “Gazze’de sadece insani kriz yok, aynı zamanda bir sefalet girdabı var.” dedi.

BM Koordinatörü Kaag, kamu sağlık sistemi ve eğitim sisteminin imha edildiğini belirterek, sıcaklar nedeniyle bulaşıcı hastalıklarda da artış olduğunu kaydetti.

İsrail’in 6 Mayıs’ta Refah’a saldırılarının ardından 1 milyondan fazla kişinin tekrar yerinden edildiğine işaret eden Kaag, Gazze genelinde 1,9 milyon insanın yerinden edildiğini söyledi.

Kaag, “Gazze’de güvenli hiçbir yer yok.” vurgusunu yineleyerek, İsrail’in Han Yunus’taki “yeni tahliye emrinden” derin endişe duyduğunu dile getirdi.

“Siyasi iradenin alternatifi yok”

Gazze’ye insani yardım dağıtımına ilişkin sorunların devam ettiğine dikkati çeken Kaag, “Siyasi iradenin alternatifi yok.” dedi.

İsrail’in Refah saldırısı ve Refah Sınır Kapısı’nın kapatmasının ardından Gazze’ye giren ve dağıtılan yardımlarda çok ciddi düşüş olduğunun altını çizen Kaag, BM’nin İsrail’den güvenli insani yardım dağıtımını sağlaması için çözüm bulmasını istediğini bildirdi.

Kaag, ciddi hastalıkları olan 21 çocuğun Gazze’den geçen hafta tahliye edildiğini anımsatarak, “Çok büyük ihtiyaçlar ışığında, bu konunun öncellikli olduğunu vurgulayarak dikkat ve desteğinizi talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İnsani yardıma yıllarca ihtiyaç olacağını bildiren Kaag, diğer taraftan Gazze’de yeniden inşa ve toparlanma sürecine de gecikmeden odaklanılması gerektiğini söyledi.

İsrail ordusu 7 Ekim’den bu yana aralarında çocuk, kadın, gazeteci, sağlık çalışanı olmak üzere Gazze’de binlerce Filistinliyi alıkoydu, bunlardan bir kısmını serbest bırakırken kalanların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 925 Filistinli öldü, 87 bin 141 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 556 Filistinli hayatını kaybetti.

 

KAYNAK: AA

 

Related posts

MİT’ten PKK/KCK’nın İsveç yapılanmasına operasyon

admin

The Growth of Chicago: So Much Building, So Little Architecture

admin

Bakanlar Murat Kurum ve Kemal Memişoğlu TBMM Genel Kurulunda yemin etti

admin