Image default
GüncelManşet

Google, ”dijital telif” için Meclis’e geliyor

TBMM Genel Kurulu, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlayacak. Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında ‘dijital telif’ gündemiyle toplanacak. Komisyon, Google yetkililerini dinleyecek.

Google, ”dijital telif” için Meclis’e geliyor

Haftalık çalışmasına 25 Haziran Salı günü başlayacak Genel Kurul, Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.

İZİN ALMADAN FAALİYET YÜRÜTENLERE HAPİS VE PARA CEZASI

Teklife göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) izin alınması zorunlu olacak.

YAPTIRIMLARIN DETAYLARI

İzin almaksızın kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek kişiler ve tüzel kişilerin yetkililerine üç yıldan beş yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

ZİMMET SUÇUNA İLİŞKİN CEZALAR

Zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

PLATFORM GELİRLERİNİN DAĞITIMI

Her yıl platformların bir önceki yılki faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde biri SPK, yüzde biri de TÜBİTAK bütçesine ilgili yılın mayıs ayı sonuna kadar ödenip gelir olarak kaydedilecek.

YERLEŞİK VE YABANCI KRİPTO VARLIK HİZMET SAĞLAYICILARINA YÖNELİK YAPTIRIMLAR

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürütenler, faaliyet izni almak veya tasfiye kararı almak zorunda olacak. Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içerisinde sonlandıracak.

MECLİS GÜNDEMİNDE DİĞER KONULAR

Dijital Mecralar Komisyonu, “dijital telif” konusunu görüşmek üzere toplanacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna sağlık hizmetleri hakkında bilgi verecek. Ayrıca, Salı ve çarşamba günleri Mecliste siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MECLİS’TE KONUŞACAK

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı sonrasında Meclis’te partisinin grup toplantısına katılarak bir konuşma yapacak.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

 

Related posts

TİM: Her türlü yaptırım kararında devletimizin yanındayız

admin

MHP, Kırklareli’deki dolu felaketinin yaralarını sarmaya devam ediyor

admin

Showcase of Unbuilt Zaha Designs Opens in Prague

admin