Image default
DünyaManşet

İsrail’den Fas’a “harita” özrü

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Fransız kanalına verdiği röportajda Batı Sahra’yı Fas’ın egemenliğinde göstermeyen harita kullanmasının ardından Fas’tan özür diledi.

İsrail’den Fas’a “harita” özrü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransız bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Orta Doğu ve Kuzey Afrika haritası kullandı. Ancak Netanyahu’nun Batı Sahra’yı Fas’tan ayrı gösteren bir harita kullanması İsrail-Fas ilişkilerinde bir krize neden oldu. Netanyahu’nun neden olduğu “harita krizini” ardından İsrail Başbakanlığından açıklama geldi. Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğine saygı duyulduğunun vurgulandığı açıklamada, “Netanyahu Başbakanlığındaki İsrail, Fas’ın Batı Sahra’daki egemenliğini resmi olarak 2023 yılında tanımıştır. İsrail’in bu konudaki politikası kararı ve değişmez” ifadeleri kullanıldı.

“Özür dileriz”

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Hassan Kaabia tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, “Bu teknik hata için de özür dileriz. Başbakan Netanyahu başkanlığındaki İsrail hükümeti Fas Krallığı’nın tüm toprakları üzerindeki egemenliğini tanımış ve röportajda yanlışlıkla sunulan harita da dahil olmak üzere ofisindeki tüm resmi haritalar buna göre düzeltilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Batı Sahra anlaşmazlığı, İspanya’nın sömürge topraklarından çekildiği, Fas ile Cezayir destekli Polisario Cephesi arasındaki 15 yıllık savaşa yol açtığı 1975’lere dayanıyor. Fas, Batı Sahra’nın yüzde 80’ini kontrol ediyor.

Fas ve İsrail ilişkilerini 2020 yılının Aralık ayında normalleştirmeye başlamıştı.

 

KAYNAK: İHA

 

Related posts

CHP’de akraba atamaları sürüyor: Kızını belediye başkan yardımcısı yaptı

admin

MSB’den Kürecik açıklaması: NATO müttefiki ülkelerin korunmasını amaçlamaktadır

admin

MHP Lideri Bahçeli: Türkiye düşmanlığı sağlığı bozar

admin