Image default
GüncelManşet

Türk dünyası bir değerini kaybetti: Erdoğan Aslıyüce vefat etti

Ömrünü Türk dünyasına arayan Araştırmacı-yazar eski sendikacı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Aslıyüce vefat etti.

Türk dünyası bir değerini kaybetti: Erdoğan Aslıyüce vefat etti

Ömrünü Türk dünyasına arayan Araştırmacı-yazar eski sendikacı,  Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Aslıyüce vefat etti.

Hayatını Türk Dünyası çalışmalarına ve Türk Milleti adına Kültür ve Tarih çalışmalarına adamış, vakıf ve gönül insanı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Aslıyüce, vefat etti.

Erdogan Asliyuce Kimdir (3)

Merhum Erdoğan Asliyüce’nin Cenazesi yarın öğlen namazında Fatih Camisinden kalkacak cenaza namazının ardından son yolculuğa uğurlanacak.

Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce Kırıkkale’de Türk Metal Sendikası çatısı altında uzun yıllar aktif sendikacılık görevinde bulundu .

Ömrünü Türklük Davasına adayan  Erdoğan Aslıyüce, Türk dünyasına geziler düzenleyerek Anadolu Türklüğü ile Türkistan Türklüğü arasında köprü oldu.

Erdogan Asliyuce Kimdir (2)

Vakfının adını taşıyan Yesevi Dergisi 300 sayı çıkarak Türkiye’nin uzun süreli seri yayın yapan ender dergileri arasında yer aldı. Yüzlerce konferans veren Erdoğan Aslıyüce’nin yazmış olduğu 25 adet kitabı bulunuyor.

Türk dünyası için büyük bir değer olan araştırmacı yazar Erdoğan Aslıyüce’ye Allah’tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Erdogan Asliyuce Kimdir (1)

ERDOĞAN ASLIYÜCE KİMDİR?

Erdoğan Aslıyüce 1946 yılında Kırıkkale’nin Delice ilçesinde doğdu. 1970 senesinde Makine Kimya Endüstrisi’nde çalışmaya başladı. Daha sonra 1982’de İstanbul Türk Metal Kurucu Başkanı olarak görev yaptı. 1996 yılına kadar kurumun İstanbul Şube Başkanlığı’nda bulundu. 1972 yılında arkadaşlarıyla birlikte Dur Yolcu gazetesini çıkardı. Bunun yanında 1980 senesinde Konya’da Konevi Dergisi’ni yayınladı. 1 Mart 1993 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Vakfı’nı kurdu. 1994 yılında Yesevi Yayıncılık Şirketi’ni açtı. Ayrıca 1 Ocak 1994 tarihinden bu yana aylık olarak Yesevi dergisini çıkarmaktadır. Öte yandan Erdoğan Aslıyüce Japonya, Çekoslovakya, İngiltere, Kanada, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Romanya, Tuva, Hakasya, Tataristan, Başkurtistan, Altay Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, İsviçre, Tayland, Sudan, Tayvan, Hong Kong, Kırgızistan, Özbekistan, İsrail, Arnavutluk, Moldavya, Gagavuz, Pridnestroya, Singapur, Suriye, Yakutistan gibi pek çok bölgeyi gezerek 25 farklı kitap yazmıştır.

 

KAYNAK: Haber Merkezi

Related posts

AB’nin aldığı kararlara Türkiye’den tepki: Bu anlayıştan vazgeçin

admin

Adalet Bakanı Tunç’tan Merih Demiral açıklaması

admin

Altının kilogram fiyatı 2 milyon 480 bin liraya yükseldi

admin